Göktaşına Yakın İnceleme

İçeriği Paylaş

Aydın’ın Didim İlçesi’ne bağlı Altınkum sahiline 3 hafta önce düşen göktaşı, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde (ÇOMÜ) inceleme altına alındı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mehmet Emin Özel, 3 hafta önce Didim’de vatandaşların gökyüzünde alev topu görmelerinin ardından bölgede araştırma yapıldığını belirterek, “Bu olayın duyulmasının ardından bölgeye giderek araştırma yaptık ve sonunda bu göktaşlarından bir parçanın Didim sahilinde bir vatandaşın önüne düştüğünü belirledik. Vatandaş bu göktaşını bize uzun süre vermek istemedi. Güçlükle bunu kendinden alabildik ve üniversitemize getirdik. Şu an su parçayı üniversitemizde inceliyoruz” dedi. Göktaşlarının güneşin etrafında dolanan, henüz gezegen şekline dönüşememiş kalıntıların birer parçası olduğunu hatırlatan Özel, “Bunlar ayrıca dünyamızın oluşunda ortaya çıkan ilk bulutun belirli bir evresinde oluşan cisimler. Bunların bazılarının yaşı dünyanın yaşından da büyük. Dolayısıyla bunların ne içerdiğini ve gibi bilgiler taşıdığını öğrendiğimiz zaman dünyanın nasıl ortaya çaktığını, güneş sistemini ve diğer gezegenlerin nasıl ortaya çıktığını anlayabileceğiz. Yapacağımız bu incelemelerde göktaşları ile ilgili bütün bilinmeyenleri ortaya çıkardığımızda o göremediğimiz 4.5-5 milyar yıl önceki resmi hayal edebileceğiz. Bunu da tabii doğru olarak hayal edebileceğiz. Çünkü elimizde şahitler olabilecek. Bu tip çalışmaları Türkiye’de ne yazık ki şimdiye kadar doğru dürüst yapmıyorduk. Şimdiye kadar bu göktaşlarını MTA bazen topluyordu. Bazen de Ege Üniversitesi’nde bir grup vardı. Şu an çalışmayan bu grup onları topluyordu. Halen TÜBİTAK adına bu işi Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) olarak biz yapıyoruz” dedi.

 

KAYNAK: www.canakkaletravel.com


İçeriği Paylaş

Yayını Paylaş:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ-Ankara/Türkiye), Fizik Bölümü, Lisans (1964-1969), Yüksek Lisans (1972), Doktora (Goddard Uzay Uçuş Merkezi – Greenbelt-MD’de, gama ışını uydusu SAS-2 ile galaktik kozmik ışınların gama ışını gözlemleri üzerine bir tez hazırladı ve ODTÜ Fizik Bölümü’nde 1979’da sunuldu).

Katılın!

Bağlanın!
Gelin ve topluluğumuza katılın. Ağınızı genişletin ve yeni insanlarla tanışın!

Yorumlar

Henüz yorum yok

1946 doğumlu, 2009 yılında emekli olmuş, bazı yerel üniversitelerde yarı zamanlı ders vermektedir. İstanbul’da yaşamaktadır-Türkiye.

Instagram'da takip et

Prof.Dr. Mehmet Emin ÖZEL

Gökyüzünü Tanıyalım” Kitabı 17. Baskıya Ulaştı

Mehmet Emin ÖZEL'e Katılın

Yeni yayınlar için kaydolun.

Başarıyla abone oldunuz! Hata! Bir şeyler ters gitti lütfen tekrar deneyin.
Edit Template

Biyografi

ODTÜ: MSc, BSc, PhD, Doçentlik

· Çukurova Üniv:  Prof.Dr

· Max Plack Inst. Reseach Associate

· NASA Goddard Space Flight Centre: Senior Research Associate

· TUBITAK MAM: Başuzman Araştırıcı

Copyright © 2023 Mehmet Emin ÖZEL – Tüm hakları saklıdır. Tasarım Uzman Web Design