Kleopatra’nın Roma imparatoru Antonyus’la antik Tarsus’ta buluşmasına ait bu resmi

İçeriği Paylaş

Kleopatra’nın Roma imparatoru Antonyus’la antik Tarsus’ta buluşmasına ait bu resmi,antik dönem Bergama Kütüphanesi ile ilgili yazdığım yazıda kullanmak istemiz, ancak, editörün yoğunluk itirazı nedeni ile yazıma koyamamıştım (Bkınız MAGMA dergisi, sayı 45, s.30-33, nisan 2019). Ancak, devamında Antonyus ve Kleoptra MÖ 36’da Antakya’da evlenecekler ve Kleoptra, düğün hediyesi olarak, o sırada Roma mülkü olan Bergamadaki kütüphanenin kitaplarını isteyecek ve yaklaşı 200bin kadar kitap ve papirüs İskenderiyeye taşınacaktir. Çünkü Kleoptra, aynı zamanda İskenderiye Müze-Kütüphanesinin de sahibi ve koruyucusudur… yani, Kleopatra, hiç te Eliazbeth Taylor’un meşhur filmde tasvir ettiği gibi sadece güzelliğinin götürdüğü yere giden bir kraliçe değil,, onu kendi (çağı için asil ve sıradışı sayılabilecek) amaçları için kullanan biriydi…


İçeriği Paylaş

Yayını Paylaş:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ-Ankara/Türkiye), Fizik Bölümü, Lisans (1964-1969), Yüksek Lisans (1972), Doktora (Goddard Uzay Uçuş Merkezi – Greenbelt-MD’de, gama ışını uydusu SAS-2 ile galaktik kozmik ışınların gama ışını gözlemleri üzerine bir tez hazırladı ve ODTÜ Fizik Bölümü’nde 1979’da sunuldu).

Katılın!

Bağlanın!
Gelin ve topluluğumuza katılın. Ağınızı genişletin ve yeni insanlarla tanışın!

Yorumlar

Henüz yorum yok

1946 doğumlu, 2009 yılında emekli olmuş, bazı yerel üniversitelerde yarı zamanlı ders vermektedir. İstanbul’da yaşamaktadır-Türkiye.

Instagram'da takip et

Prof.Dr. Mehmet Emin ÖZEL

Gökyüzünü Tanıyalım” Kitabı 17. Baskıya Ulaştı

Mehmet Emin ÖZEL'e Katılın

Yeni yayınlar için kaydolun.

Başarıyla abone oldunuz! Hata! Bir şeyler ters gitti lütfen tekrar deneyin.
Edit Template

Biyografi

ODTÜ: MSc, BSc, PhD, Doçentlik

· Çukurova Üniv:  Prof.Dr

· Max Plack Inst. Reseach Associate

· NASA Goddard Space Flight Centre: Senior Research Associate

· TUBITAK MAM: Başuzman Araştırıcı

Copyright © 2023 Mehmet Emin ÖZEL – Tüm hakları saklıdır. Tasarım Uzman Web Design