Uzaymer’i Tanıyalım

İçeriği Paylaş

1980 – 1981 yıllarında Çukurova Yerleşkesi içinde Fizik Bölümünden Prof. Dr. Hakkı Ögelman ve arkadaşları tarafından  “Güneş Evi” olarak inşa edildi. Güneş Evi yenilenebilir enerji kaynaklarından Güneş Enerjisi ve biyogazlardan yararlanılarak iklimlendirme (ısıtma – soğutma) sıcak su temini vb. araştırmalar için inşa edilmiştir. 1991 yılında binanın tamir ve restorasyonu  yapılarak “Uzay bilimleri ve güneş enerjisi araştırma ve uygulama merkezi’’ (UZAYMER) olarak Prof. Dr. Mehmet Emin Özel  başkanlığında çalışmalarına başlamıştır. Merkez  o tarihten  bu yana  astronomi – astrofizik, Güneş Enerjisi ve uzaktan algılama konularında çalışmalarını sürdürmektedir.

Merkezde bulunan 30 cm Schmidt – Cassegrain ve 11cm Newtonian tipi optik teleskoplarla eğitim amaçlı gözlemler yapılmaktadır. Gezegenler, ay, güneş lekeleri, yıldız kümeleri ve bulutsu gözlemleri Ç.Ü. astronomi topluluğu tarafından gerçekleşmektedir.
Çukurova Üniversitesi Uzay Bilimleri ve Güneş Enerjisi Araştırma Uygulama Merkezi’nde (UZAYMER) Aysun Akyüz, M. Karakılçık, M. Kandırmaz, E. Çekmecelioğlu tarafından çalışmalar yapılmaktadır. ERAL öğrencileri periyodik olarak öğretmenler gözetiminde UZAYMER‘e götürülmekte, orada yapılan araştırmalar hakkında detaylı bilgi sahibi olmaktadır.


İçeriği Paylaş

Yayını Paylaş:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ-Ankara/Türkiye), Fizik Bölümü, Lisans (1964-1969), Yüksek Lisans (1972), Doktora (Goddard Uzay Uçuş Merkezi – Greenbelt-MD’de, gama ışını uydusu SAS-2 ile galaktik kozmik ışınların gama ışını gözlemleri üzerine bir tez hazırladı ve ODTÜ Fizik Bölümü’nde 1979’da sunuldu).

Katılın!

Bağlanın!
Gelin ve topluluğumuza katılın. Ağınızı genişletin ve yeni insanlarla tanışın!

Yorumlar

Henüz yorum yok

1946 doğumlu, 2009 yılında emekli olmuş, bazı yerel üniversitelerde yarı zamanlı ders vermektedir. İstanbul’da yaşamaktadır-Türkiye.

Instagram'da takip et

Prof.Dr. Mehmet Emin ÖZEL

Gökyüzünü Tanıyalım” Kitabı 17. Baskıya Ulaştı

Mehmet Emin ÖZEL'e Katılın

Yeni yayınlar için kaydolun.

Başarıyla abone oldunuz! Hata! Bir şeyler ters gitti lütfen tekrar deneyin.
Edit Template

Biyografi

ODTÜ: MSc, BSc, PhD, Doçentlik

· Çukurova Üniv:  Prof.Dr

· Max Plack Inst. Reseach Associate

· NASA Goddard Space Flight Centre: Senior Research Associate

· TUBITAK MAM: Başuzman Araştırıcı

Copyright © 2023 Mehmet Emin ÖZEL – Tüm hakları saklıdır. Tasarım Uzman Web Design